O szkole

Nauka języka obcego w naszej szkole nastawiona jest na osiągnięcie określonego celu językowego ("goal-oriented method"). W zależności od celu (czy jest to na przykład: przygotowanie do wyjazdu do pracy za granicę, umiejętność posługiwania się językiem biznesowym, pisanie formalnych dokumentów czy np. zdanie egzaminu językowego, czy w końcu – przełamanie bariery językowej i poprawienie płynności komunikowania się) techniki stosowane na lekcji różnią się by uzyskać najwyższą skuteczność.

Zależnie od celu szkolenia wykorzystujemy następujące metody lub ich modyfikacje:

metodę komunikacyjną (the communicative approach) - metoda, która opiera się na założeniu, że język służy przede wszystkim komunikacji w określonych sytuacjach społecznych. Sposobem do wykształcenia kometencji komunikacyjnej jest uczestniczenie w różnych sytuacjach językowych stworzonych przez nauczyciela. Każda struktura gramatyczna lub wybrane słownictwo ma służyć określonej funkcji, takiej jak np. przedstawienie siebie, wyrażania wlasnej opinii, negocjowania, zapraszania kogoś itp. Na zajęciach używany jest najczęściej język obcy (docelowy), często wykorzystywane sa autentyczne materiały do słuchania i czytania (krótkie audycje radiowe, nagrania autentycznych rozmów sytuacyjnych np. w sklepie, u lekarza, w biurze, artykuły prasowe, ulotki itp). Kursanci często "odgrywają" rolę, tworzą własne dialogii w danej sytuacji, wyrażają własną opinię.

metodę bezpośrednią (the direct method) – tutaj jeszcze większy nacisk kładziony jest na rozumienie języka docelowego, który jest jedynym dopuszczalnym w czasie zajęć. Nauczyciel buduje rozumienie nowych wyrazów, fraz za pomocą obrazków, gestów, mimiki, skojarzeń itp. Następnie Uczniowe sami używają nowych słów w konwersacjach, dialogach na zajęciach. Liczy się swoboda wypowiedzi, przekroczenie bariery stosowania języka obcego.

metodę autolingwalną (the audiolingual method) – w tej metodzie opanowanie języka polega na wykształceniu odpowiednich nawyków. Nawyki językowe zaś wyrabia się mechanicznie, bezrefleksyjnie, poprzez wielokrotne powtarzanie, zapamiętywanie i ciągłe utrwalanie ćwiczonego materialu. Takie podejście do nauczania wykorzystuję dość popularna w Polsce szkoła metody Callana. Jest to metoda bardzo skuteczna w początkowych stadiach nauki. Przyspiesza odczuwalne efekty szkolenia, wyraźnie wpływa na szybsze przełamanie bariery językowej.

 Dodatkowo efektywność powyższych metod potęgowana jest przez wykorzystanie technik wspomagających motywację, aktywizujących mózg i ułatwiających zapamiętywanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>